listopad 5, 2024

BADANIE ADOS-2

ADOS-2 nazywany jest „złotym standardem” diagnozy autyzmu na świecie. Jest to standaryzowany protokół obserwacji, będący aktualnie najbardziej rzetelnym i wiarygodnym narzędziem pozwalającym na ocenę stopnia nasilenia zachowań ze spektrum autyzmu.

Badanie ADOS-2 umożliwia określenie, czy u osoby badanej występują objawy ze spektrum autyzmu, oraz porównanie poziomu jej funkcjonowania intelektualnego i społecznego z normą dla jej grupy wiekowej.  

Badanie można przeprowadzać bez ograniczeń już u dzieci od 12 miesiąca życia – wiek Pacjenta ma jedynie wpływ na to, na jakich interakcjach z diagnostą opiera się u konkretnej osoby diagnostyka ADOS-2. Test jest również dostosowany do możliwości osób, które mają trudności ze słownym komunikowaniem się.  

W naszej placówce diagnozujemy dzieci do 12 r.ż. 

Sposób nawiązywania kontaktu z innymi osobami, styl komunikowania się oraz zdolność radzenia sobie w nowych sytuacjach – to jedne z najważniejszych umiejętności życiowych, na które negatywnie wpływają zaburzenia ze spektrum autyzmu i których poziom można bardzo trafnie ocenić poprzez test ADOS-2. Badanie pozwala na ocenę w szczególności tego, czy Pacjent/ka w adekwatny sposób używa języka i komunikuje się, czy radzi sobie w interakcjach społecznych, czy jest zdolny/a do zabawy i posługiwania się wyobraźnią oraz czy występują u niej/niego nietypowe zachowania wskazujące na zaburzenia ze spektrum.  

Rezultaty badania ADOS-2 – wyniki sporządzone w formie opinii od diagnosty – stanowią konkretną, zweryfikowaną informację, czy i jakie objawy ze spektrum autyzmu występują u Pacjenta/ki oraz czy posiadane przez niego/nią umiejętności są zgodne z normami dla danej grupy wiekowej. Jeżeli diagnosta stwierdzi u osoby badanej istotne odchylenia od owej normy po przeprowadzeniu badania ADOS-2, wyniki takie są poważną przesłanką do postawienia diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jednak zgodnie z najwyższymi standardami, aby postawić “pewną” diagnozę ASD, badanie ADOS-em powinno być częścią wielospecjalistycznej, pełnej procedury diagnostycznej, w którą zaangażowany jest także lekarz psychiatra.  

Badanie ADOS-2 trwa ok. dwie godziny, a w  jego koszt jest wliczona końcowa opinia kliniczna sporządzona przez Specjalistę prowadzącego diagnozę.  

Badanie testem ADOS-2 jest przeprowadzane zawsze w godzinach przedpołudniowych i południowych, gdy dziecko jest wypoczęte i nieprzeciążone poznawczo.

Aby umówić spotkanie, prosimy zostawić informacje kontaktowe w formularzu na stronie. W kwestionariuszu będą również pytania dotyczące obserwacji Rodzica nt funkcjonowania dziecka:

LINK KWESTIOANRIUSZA: https://forms.gle/axEK1fAATjnjAnzJ6

Następnie przeprowadzimy krótki kontakt telefoniczny lub mailowy mający na celu ustalenie celu i formy spotkań.

Na spotkaniu diagnosta obserwuje dziecko podczas swobodnej zabawy, próbuje nawiązać z nim relacje i opisuje jego zachowania. W trakcie spotkania rodzice otrzymują formularz wywiadu oraz przekazują istotne informacje.  Później wykonywane jest właściwe badanie protokołem obserwacji ADOS-2. W trakcie, dziecko bawi się i wchodzi w interakcję z diagnostą, a rodzaj proponowanych zadań dobrany jest odpowiednio do wieku i możliwości dziecka. Spotkanie trwa około 2 h. 

Następnie diagnosta opracowuje wyniki i wydaje opinię wraz z zaleceniami do pracy.  

Ostatnie spotkanie skupione jest wokół wyników uzyskanych w trakcie badania, przekazaniu rodzicom raportu i zaleceń do pracy. Spotkanie odbywa się on-line, bez obecności dziecka.

 

Diagnosta: mgr Katarzyna Lichtańska (neurologopeda, pedagog specjalny)

Certyfikowany diagnosta ADOS-2 pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Swoje zainteresowania zawodowe i naukowe skupia wokół zagadnień diagnozy i terapii dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ORM, afazją rozwojową i apraksją mowy. Zajmuje się diagnostyką funkcjonalną, prowadzi diagnostykę ADOS-2 oraz zajęcia terapeutyczne.

KOSZT BADANIA: 950 zł 

Rodzic zobowiązuje się do opłaty rezerwacyjnej w wysokości 200 zł, resztę kwoty uiszcza się na pierwszym spotkaniu. Jeżeli Rodzic nie pojawi się na zaplanowanej wizycie, pomimo potwierdzenia obecności opłata rezerwacyjna przepada.