Audiometria tonalna jest to metoda badania słuchu, służąca do oceny progu słyszenia. Jest to podstawowe badanie słuchu, wykonywane
w celu diagnozy ubytku, określenia stopnia niedosłuchu.
Badanie audiometrii tonalnej u dziecka jest badaniem diagnostycznym w przypadku podejrzenia niedosłuchu, zaburzeń koncentracji i uwagi słuchowej, terapii logopedycznej, jak również w przypadku kontrolnym po infekcjach lub zapaleniach ucha zewnętrznego lub środkowego, diagnostyki do oceny III migdałka gardłowego.
Badanie audiometrii jest bezbolesne, całkowicie bezpieczne i zajmuje około 20-40 min.
Można je wykonywać wszystkim osobom, z którymi można się porozumieć.
Audiometria przeprowadzana jest przy pomocy audiometru. Urządzenie to generuje przez słuchawki dźwięki o określonej częstotliwości i poziomie głośności.
Zadaniem pacjenta podczas badania jest potwierdzanie usłyszanych dźwięków (zazwyczaj poprzez wciśnięcie przycisku lub podniesienie ręki).
Najważniejsze podczas tego badania jest reagowanie nawet na dźwięki, które usłyszy się bardzo cicho. Badanie ma na celu oznaczenie jak najcichszych dźwięków jakie są odbierane przez uchu. Wynikiem badania jest wykres – audiogram z krzywą progową słyszenia dla przewodnictwa powietrznego i kostnego, na podstawie którego możliwe jest określenie wielkości ubytku słuchu. Krzywą przewodnictwa powietrznego. oznaczana jest przez połączone kółka dla prawego ucha oraz połączone niebieskie znaki „x” dla ucha lewego. Im krzywa przebiega wyżej, tym słuch jest lepszy. Norma, to krzywa przebiegająca nie niżej niż 25 dB HL.
U dzieci młodszych, poniżej 6 roku życia, można wykonać audiometrię słowną w postaci obrazkowej. Badanie to jest dla dziecka bardziej zrozumiałe i atrakcyjne, co też powoduje zwiększenie poziomu współpracy podczas badania. Przy tej formie badania zadaniem dziecka jest wskazanie odpowiedniego obrazka na podstawie informacji słuchowej, podawanej przez słuchawki lub głośniki, w wolnym polu swobodnym.
AUDIOMETRIA TONALNA | 80 zł |
AUDIOMETRIA SŁOWNA W POSTACI OBRAZKOWEJ | 80 zł |